a

Jak sprawić by Twój sen był jakościowy?

Zdrowe nawyki spania mogą zdziałać wiele dobrego dla jakości Twojego życia i funkcjonowania w ciągu dnia.
Posiadanie zdrowych i dobrych nawyków zasypiania odnosi się do higieny dobrego snu. Staraj się stosować do poniższych wskazówek, które są podstawą do tego by dobrze przespać noc.

1. Trzymaj się rozkładu Twojego snu.

Powinieneś kłaść się do łóżka i wstawać o tej samej porze nawet podczas wolnych dni i weekendów. To pomoże wyregulować Ci Twój zegar biologiczny i zasnąć i utrzymać błogi sen przez całą noc.

2. Praktykuj relaksujące rytuały przed zaśnięciem.

Relaksujące rytuały przed położeniem się do łóżka to np. Ciepła i aromatyczna kąpiel przy świecach, która pozwoli Twoim oczom odpocząć od mocnego światła i od komputera i smartfona. Kąpiel powinna być przyjemnie ciepła ale nie bardzo gorąca. Zbyt duże ocieplenie ciała przed snem może powodować trudności w zasypianiu. Zimna kąpiel z drugiej strony może zbyt pobudzić Twoje ciało i umysł do pracy.
Kolejnym pomysłem na relaks przed snem jest słuchanie ulubionej muzyki, w lekko oświetlonym pokoju. Jeśli Twoją ulubioną muzyką okaże się jednak rock czy metal, znajdź przyjemne ballady, które wyciszą Twój umysł.
Czytaj książki, najlepiej jeśli czytasz je na czytniku, który sam w sobie emituje bezpieczne światło. Dzięki temu znów ograniczasz mocne bodźce świetlne, które mogą powodować trudności w zasypianiu. Powyższe przykłady sprowadzają się do wyciszenia, i ograniczenia jak najmocniej światła zarówno tego w pomieszczeniach jak i światła niebieskiego emitowanego przez telewizor, komputer czy smartfony.

3. Jeśli masz problemy ze spaniem w nocy unikaj popołudniowych drzemek.

Tak zwane „powernaps” czyli „powerdrzemki” mogą pomóc Ci w ciągu dnia utrzymać koncentracje i efektywność. Jeśli natomiast masz problem z zaśnięciem lub spaniem wyeliminuj tego rodzaju drzemki i staraj się zasypiać o tej samej prze.

4. Ćwicz codziennie.

Ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Nawet najmniejsza aktywność w ciagu dnia jest lepsza niż żadna. Ćwicz w dowolnym momencie dnia, to co sprawia Ci największą przyjemność. Staraj się jednak nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem. Wysiłek fizyczny może pobudzić Twój organizm do zwiększonej pracy, przed co będziesz miał problemy z zaśnięciem.
Dobrym rozwiązaniem na wieczorną aktywność jest rozciąganie lub joga czy pilates.

5. Zadbaj o swoją sypialnie.

W Twojej sypialni nie powinna panować wysoka temperatura. Najlepiej będzie jeśli utrzymasz temperaturę w pokoju nie przekraczającą 21 stopni Celsjusza. Przed spaniem i w ciągu dnia wietrz sypialnie jak to tylko możliwe.
Twoje miejsce spania powinno również być wolne od wszelkich hałasów, które mogą zaburzyć Twój sen. Jeśli nie możesz pozbyć się hałasów, które są na stałe wpisane w Twoje otoczenie może zaopatrz się w wyciszające zatyczki do uszu, które mogą rozwiązać problem.
Zadbaj by w Twojej sypialni ograniczyć również dostęp światła. Pozbądź się telefonu, elektronicznych zegarków i migoczących diod. Powieś ciemne zasłony lub zainstaluj automatycznie otwierające się rolety w oknach. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zakup opaski do spania, która ograniczy dostęp niepotrzebnego światła.

6. Łóżko ma znaczenie.

Zastanawiałeś się kiedy ostatnio wymieniałeś swój materac w łożku? A może dawno nie zmieniałeś poduszki i kołdry do spania? Te dwa elementy mają ogromny wpływ na jakość Twojego snu i komfort wypoczynku.
Udaj się do salonów, gdzie sprzedają jakościowe materace do spania i komplety pościeli. Tam doradcy profesjonalnie doradzą Ci, co wybrać aby Twój sen był blogi.

7. Unikaj wieczornego podjadania.

Alkohol, papierosy, kawa mogą zakłócić Twój dobowy i nocny rytm. Dlatego spożywanie naje miernej ilości kawy i korzystanie z używek mogą zaburzyć Twój wieczorny rytuał snu i wpłynąć na jego jakość. Jedzenie dużych i ostrych posiłków przed snem powoduje dyskomfort trawienny, który może przyczynić się do trudniejszego zasypiania. Najlepiej jeśli będziesz jadł 2 do 3 godzin przed snem. Wówczas nie obudzą Cię nocne zachcianki ale też twój układ pokarmowy nie będzie cieżko pracował.

Te siedem wskazówek może sprzyjać Twojemu snu. Jakościowy sen to dokonałe samopoczucie w ciągu dnia i efektywne wykorzystanie czasu.
Pamiętaj jeśli marzysz o spokojnym wypoczynku i błogim śnie możesz spróbować śnić w w otoczeniu natury.
Przyroda potrafi wyciszyć a znalezienie noclegu z dala od hałasu, świateł i niepotrzebnych bodźców wcale nie jest takie trudne.
Wystarczy znaleźć domek w górach lub domek w lesie aby zapewnić sobie weekend lub tydzień wypoczynku w zupełnie innych okolicznościach.

Naładujesz baterię odstresujesz się i odłączysz od rzeczywistości.
Bez telewizora, bez radia za to z naturą, czystym powietrzem, wspaniałymi widokami i szumem lasu.
Wyciszysz się, odpoczniesz tylko w tym miejscu.

No Comments

Post a Comment