a

Niesamowity nocleg Zawoja

Dlaczego warto wybrać się do Zawoi? Dlaczego warto zostać na kilka nocy by zachwycić się urokami tego pięknego miejsca?

 

Przybliżymy Wam tą tajemnice, w tym artykule dowiecie się jakie atrakcje oferuje Zawoja i teren Babiogórskiego Parku Narodowego oraz gdzie najlepiej nocować na terenie Zawoi.

 

Zacznijmy od „Królowej Beskidów” – Babiej Góry (1725 m n.p.m.)

 

Babia Góra to obowiązkowy punkt dla wszystkich pasjonatów gór. Z pozoru łatwa do zdobycia czasem płata figle. Nie bez powodu nazywana „ Kapryśnicą” i „Matką Niepogód”. Zmienna pogoda, mgły, zimą opady śniegu, mogą zaskoczyć nawet najbardziej zaprawionych turystów.

 

Ale nie ma co wyolbrzymiać, każdy rozsądny turysta planując wyjazd w góry jest przygotowany na   konkretne warunki panujące w danym czasie.

 

Przejdźmy do konkretów.

Trasa prowadząca na szczyt Babiej Góry, nie ma sobie równych. Fauna i flora, wyeksponowana wprost dla turystów. Szlaki zadbane, dobrze oznakowane. Wędrówkę można zacząć od Zawoi Makowej lub od Przełęczy Krowiarek. Przejście samej trasy nie powinno zająć Wam dłużej niż 6 godzin. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schroniska PTTK.  Zimą może on oczywiście się wydłużyć ze względu na panujące zmienne warunki.

 

Co na trasie?

Chwilę stromego podejścia przez las i wita Was otwarta przestrzeń oraz szczyt Sokolicy. Tutaj niesamowite widoki na pasmo Babiej Góry, dolinę Zawoi i Pasmo Policy. Do szczytu już teraz pozostaje Wam podziwianie otwartej przestrzeni grani i zanurzanie się w korytarze wysokiej kosodrzewiny. W wyższych partiach przy dobrej widoczności możecie dostrzec Taty, Orawę i Małą Fatrę.

 

I mamy szczyt  Babiej Góry, stosunkowo płaski, uważać trzeba na silny wiatr, który nie ustępuje na szczycie. Można jednak trochę uchronić się przed wiatrem za kamiennym murem.

Babia Góra i podnóże jej szczytu oferuje iście niesamowity, rozległy krajobraz, który wart jest wysiłku.

 

Mamy Babią Górę, ale nie tylko to powinno Was zachęcić do odwiedzenia Zawoi.

 

Zawoję warto odwiedzić ze względu na  Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie można zobaczyć wystawę stałą jak i zapisać się na zajęcia edukacyjne. Ekspozycje związane są z przyrodą babiej Góry, ekologią i kulturą lokalną. W muzeum można posłuchać odgłosów lasów i zwierząt w nim mieszkających oraz podziwiać panoramę Babiej Góry.

 

Jeśli jesteście zwolennikami zwiedzania muzeów to warto również udać się do Skansenu im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej.

 

Jeśli natomiast preferujecie sielskie widoki i obcowanie z przyrodą to polecamy podziwiać widoki  z Kolei Krzesełkowej na Mosornym Groniu. Kolej jest całoroczna z 4 osobowymi krzesełkami, długość trasy to 1420 m. W zimie korzystać z kolei mogą pasjonaci zimowych sportów. 

 

Nie może Was również zabraknąć przy wodospadzie na Mosornym Potoku. Jest to jeden z najwyższych w całych Beskidach naturalny wodospad. Wysokość 8 m, powyżej wodospadu stokiem Mosornego Gronia prowadzi znakowany szlak turystyki pieszej. Z tego szlaku można dojść stromym zejściem do wodospadu podtrzymując się drewnianymi balustradami.

 

Gdzie się zatrzymać?

 

Miejsc noclegowych w Zawoi i na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego jest dość sporo. Wszystko zależy od tego czego oczekujecie od miejsca noclegowego.

Spokoju i wypoczynku? Bliskości z naturą i szlakami górskimi? A może obcowania z lokalnymi mieszkańcami?

 

Schronisko PTTK oferuje dobre wyżywienie i miejsca noclegowe ale uwaga ilość łóżek ograniczona.  Musicie też pamiętać o tym by z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie nocleg aby po dojściu do schroniska nie było niespodzianek.

 

Pensjonaty lub prywatne kwatery.  Czemu nie! Obcowanie z mieszkańcami danego regionu to nie lada gradka. Pokoje często skromne i na każdą kieszeń.

 

Czemu jednak by nie oddalić się od zgiełku miast i trafić do miejsca, z którego nie będzie chciało się wychodzić? Takim miejscem może być np. Domek Sielsko , który ukoi wasze myśli i pozwoli Wam na chwilę relaksu i spokoju. Niesamowite widoki i unikatowa przestrzeń a przy tym nowoczesny i przytulny domek, który zapewni Wam wszystko. Nawet o jedzenie nie musicie się martwić 😉

 

2 komentarze
  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus odio mi, porttitor nec metus vel, hendrerit ornare nulla.

    17 grudnia, 2014 at 9:01 am
  • Praesent tortor quam, laoreet et pellentesque vel, interdum quis nisi.

    17 grudnia, 2014 at 9:11 am

Post a Comment